Türkiye Çevre Koruma Vakfı
Türkiye Çevre Koruma Vakfı

YT/LAK Organizasyonu

31 Ağustos 2023

Çevre Referans Laboratuvarı – TÜÇEV – İZAYDAŞ arasında 20.09.2022 tarihinde imzalanan protokol çerçevesinde; Atık deney alanında Ek 2 tabloda eksik kalan TR 230 Mineral Yağ ve TR 231 PCB parametrelerinde 2. Kez Yeterlilik Testi düzenlenecektir.

 

2022 yılı YT organizasyonunda İZAYDAŞ ile birlikte ilk düzenlenen Atık deney alanında Mineral Yağ ve PCB parametrelerinde başarısız olan ve performans değerlendirilmesi yapılmayan Bakanlıkça yetkili tüm laboratuvarlar, daha önceden başka bir tura katılmış olsalar dahi, Çevre Ölçüm ve Analiz Laboratuvarları Yeterlik Yönetmeliği Madde 35 uzaktan denetim amaçlı olması nedeni ile İZAYDAŞ ile birlikte koordine edilecek TR 230 ve TR 231 turlarına katılmak zorundadır.

Turlarda değerlendirme;

Madde 35 (2) Bakanlıkça düzenlenen veya katılması zorunlu tutulan yeterlik/karşılaştırma testinde, test sonucu kabul edilebilir sınırların dışında olan laboratuvar, altı ay süre içerisinde ikinci kez yeterlik/karşılaştırma testine katılım sağlar. Sonuçların ikinci kez de kabul edilebilir sınırların dışında çıkması halinde, altı ay süre içerisinde üçüncü kez yeterlik/karşılaştırma testine katılım sağlanır. Bu süreç sonunda olumlu sonuç alamayan laboratuvarların kapsam veya parametreleri Bakanlıkça askıya alınır katılmakla zorunludur.” hükmü gereği uygulanacaktır. Bu kapsamda 3. Kez aynı turlar Bakanlık olarak düzenlenmeyecek olup, başarısız sonuç alan laboratuvarlar, TS EN ISO/IEC 17043 akreditasyonu olan bir YT sağlayıcısından ilgili metotlarda YT katılımı sağlamak ve Bakanlığa sonucu beyan etmekle yükümlüdürler.

Söz konusu Yeterlilik Test turuna dair süreç ile yeterlilik test ücretleri, tur tarihi ve başvuru koşulları Yeterlilik Test Organizatörü İZAYDAŞ tarafından hazırlanan programda detaylandırılmıştır.   

İletişim-bilgi: Libraesva ESG has detected a possible fraud attempt from "imsva91-ctp.trendmicro.com" claiming to be www.izaydas.com.tr;  e-mail:yeterlilik@izaydas.com.tr

 

Yeterlilik Test Çevrim süreci boyunca İZAYDAŞ tarafından sunulan program çerçevesinde hareket edilecek olup, laboratuvarların uymakla zorunlu oldukları yükümlülükler için, 30 Eylül 2022 tarihinde Bakanlık resmi web adresinde yer alan Uzaktan Denetim Kapsamında YT/LAK Testleri Hakkında Duyuru dikkate alınacaktır.

 İlgililerin Dikkatine.Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır